Ki miért megy külföldre?
1. Mert fiatal, mert még nincs családja és tapasztalni akar és világot látni.
2. Mert középkorú és már van családja és tapasztalni akar és világot látni.
3. Mert a gyerekei már nagyok, tapasztalni akar és világot látni.
4. Mert hitel van a lakáson, házon és a részleteket külföldön elő tudja teremteni.
5. Otthon nem elegendő a fizetése a megélhetéshez, takarékoskodáshoz.
6. Meg akar tanulni angolul.
7./a Külföldön látja biztosítottnak a jövőjét. Hosszú távon tervez.
7/ b Rövid távon tervez, most ott látja életét biztosítottnak.
8. Gyermekeinek jó oktatást szeretne.
9. Szerelmi bánata van, magányos, vagy másságát szabadon szeretné megélni.
10. Szakmai ismereteit nemzetközi szinten bővíteni szeretné.
11. Vállalkozásához külföldi tapasztalatokra és nyelvtudásra van szüksége.
12. a végtelenségig lehetne sorolni.............................................
Aztán megérkezik külföldre és TAPASZTAL!!!!!
Bátor, mert eleve elindult és nem fog 10 év múlva azon keseregni, mi lett volna ha! Meg adta magának az esélyt, hogy" van választási lehetősége". Bármikor van választási lehetőségünk. Dönteni két dolog között nehéz, ezért legalább három vagy négy alternatívát kell felsorakoztatnunk.
Külföldi életre bármit is mondani csak tapasztalat útján lehet. Vannak persze, akik tudják, hogy nem tudnak külföldön élni, ezért ők neki se vágnak. De vannak olyanok, akikről ott derül ki, hogy nem tudnak egy másik kultúrába beintegrálódni. Mindenhol van nyereség és veszteség is. Aki eljön, az a családját, barátait, környezetét, ízeket, hagyományokat hagy ott. Ezeket nem lehet olyan minőségben pótolni, mint annak előtte. Persze van Skype és hála Istennek sok áldásos kütyü, de nem olyan mintha otthon lennél. A külföld egy jó szűrő, mert az eddigi látszat dolgok gyorsan leválnak az emberről. Gondolok itt az érdek kapcsolatokra, stb.
Véleményt is mondani 1-1,5 év múlva érdemes, mert az első időszak a kultúrsokk feldolgozása és a beilleszkedésről szól. Nem beszélve talán az egyik legfontosabb dologról a "nyelvtudásról", mert ez igazán fontos tényező. ( ha jó állást akarsz , akkor nélkülözhetetlen, ha lelkileg és fizikailag bírod a "mosogatást", akkor gyenge nyelvtudással is megélhetsz) Mindenkinek más a motivációja és mások a vágyai. Nem tudjuk egymás cipőjét felhúzni és helyette járni benne, ezért semmi jogunk véleményt formálni róla. Ebbe beletartozik az is, hogy valaki milyen "jól él " külföldön. Könnyű neki, mert . kezdetű mondatokat Magyarországról meglehetősen ostobaság fogalmazni.
Mi bő éve vagyunk itt. Rengeteg mindent kaptunk külföldtől, amit magunkban hordozunk.Hálásak is vagyunk érte, mert többek vagyunk, mint régen. Sok tapasztalatot gyűjtöttünk és bennünk is folyamatosan munkálkodnak a kérdések és válaszok.
3 megjegyzés:
Én is most két alternatíva között morfondírozom és bizony nagyon nehéz dönteni: menni vagy maradni. A szivem azt mondja Angliában lennék igazán boldog, de nagyon nehéz mindent itt hagyni főleg hogy csak kicsivel több mint egy éve építettük fel az itteni életünket.
Ezt jól összefoglaltad. :-)
Most olvasom csak, hogy milyen jól összefoglaltad azt, hogy miért is jön ide az ember! Nekem az első ami egy év után eszembe jutott az a szó, hogy : békesség..., aztán, hogy nyugalom, mert ha anyagi biztonság van, akkor nyugalom van és ha nincsenek filléres gondjaid, akkor békesség is van, mert a legtöbb konfliktust a gyomorszorító anyagi gondok okozzák. Ha valaki felvállalja, hogy új életet kezd, egy-két év után mérlegre tudja tenni, hogy melyik élete volt a jobb.
Megjegyzés küldése